Novo: Bolji način sastajanja: Microsoft Teams Premium
Videokonferencije
Putem aplikacije Microsoft Teams sigurno održavajte sastanke, surađujte i radite s bilo kojeg mjesta.
Omogućite fleksibilan rad uz hibridne sastanke
Radite s bilo kojeg mjesta i surađujte prateći tijek rada uz videokonferencije u aplikaciji Teams.
Samouvjereno izlažite
Okupite zaposlenike koji su fizički prisutni i one koji su na mreži i omogućite im rad i suradnju uz videokonferencije u aplikaciji Teams.
Razmjenjujte ideje i vizualno surađujte
Sastajte se bilo kada uz videokonferencije, bez obzira na to radi li se o pozivu jedan-na-jedan ili neformalnom sastanku o stanju u firmi.
Upravljajte sastancima i imajte kontrolu nad njima
Održavajte sigurne videokonferencije pozive – utišavajte buku, uklanjajte nepozvane sudionike i određujte izlagače.
Održavajte virtualne događaje
Održavajte interaktivne sastanke za do 1000 sudionika te webinare i emitiranja za do 10 000 sudionika.*
Izrazite više uz videokonferencije
Održavajte zanimljivije i smislenije sastanke uz videokonferencijske pozive te potaknite timski rad i produktivnost u trenutku.
-
Značajke videokonferencija
Pogledajte samo neke od korisnih značajki videokonferencija u aplikaciji Teams.
Snimke
Snimajte sastanke pomoću aplikacije za videokonferencije Teams da biste ih mogli naknadno pogledati ili poslati sudionicima.
Čavrljanje
Čavrljajte sa sudionicima prije, tijekom i nakon web-konferencije.
Titlovi uživo
Prevođenje titlova sastanka uživo značajka je koja u stvarnom vremenu na temelju umjetne inteligencije prevodi govor s 40 različitih jezika da bi korisnici mogli čitati titlove uživo na vlastitom jeziku.
Prilagođene pozadine
Odaberite pozadinu, prenesite vlastitu ili zamaglite pozadinu da biste smanjili ometanja tijekom videokonferencije.
Podignite ruku
Upotrijebite gumb za podizanje ruke da biste nešto rekli ili postavili pitanje tijekom videokonferencijskog poziva, a da time ne ometate druge.
Instruktor za govor
Instruktor za govor pomaže vam da govorite s više samopouzdanja na sastancima, privatno vam pomaže u pogledu vašeg tempa, obavještava vas ako nekog prekinete i podsjeća vas da se obraćate publici.
Popis sudionika
Pregledajte i preuzmite popis sudionika bilo kojeg sastanka kako biste s njima mogli popratno i naknadno komunicirati.
-
Prednosti videokonferencija
Otkrijte neke od glavnih prednosti videokonferencija u aplikaciji Teams.
Bolji angažman
Videokonferencije zaposlenicima omogućuju bolji i osobniji angažman.
Bolja suradnja
Surađujte u stvarnom vremenu s bilo kojeg mjesta uz videokonferencijske pozive.
Veća produktivnost
Vizualna narav videokonferencija omogućuje zaposlenicima da više toga iskomuniciraju u kraćem vremenu.
Bolje iskustvo za zaposlenike
Razgovor licem u lice putem videokonferencija daje zaposlenicima koji rade na daljinu osjećaj pripadnosti.
Sloboda i fleksibilnost
Omogućite korisnicima veću kontrolu i smanjite ograničenja uzrokovana lokacijom – povežite se bilo kada i bilo gdje uz videokonferencije.
Brža komunikacija od e-pošte
Umjesto da šaljete poruke e-pošte i čekate odgovore, održite videokonferencijski poziv i na njemu omogućite zajedničko korištenje svojeg zaslona.
-
Više o videokonferencijama
Saznajte više o videokonferencijama, od načina na koji funkcioniraju do onoga što podržavaju.
Kako funkcioniraju videokonferencije
Korištenjem kamere, mikrofona i aplikacije za videokonferencije kao što je Teams, osobe na dvije ili više lokacija istodobno se mogu vidjeti i čuti.
Videokonferencije u aplikaciji Teams
Održavajte sastanke jedan-na-jedan ili velike virtualne događaje u aplikaciji Teams. Komunicirajte i surađujte bilo kad i bilo gdje na projektima s grupama gotovo bilo koje veličine.
Videokonferencije su više od videozapisa
Budite produktivniji na sastancima. Zajednički koristite zaslone i datoteke, pratite titlove, čavrljajte, snimajte i mijenjajte svoju pozadinu uz softver za videokonferencije Teams.
Uređaji osmišljeni za videokonferencije
Održavajte sastanke i radite gdje god i kako god želite uz uređaje osmišljene baš za videokonferencije u aplikaciji Teams – od naglavnih uređaja do zvučnika, od kamera do zaslona.
Pročitajte više o održavanju videokonferencija putem aplikacije Teams
Deset razloga za korištenje videokonferencija
Kako stvarati veze pomoću odgovarajućeg softvera za web-konferencije
Kako videokonferencije omogućuju izgradnju boljih odnosa
Što su videokonferencije?
Videokonferencije, koje se još nazivaju i web-konferencije, način su na koji osobe u vašoj tvrtki ili ustanovi komuniciraju putem videoplatforme na računalu, pametnom uređaju ili u alatu za suradnju na daljinu. Ta vrsta komunikacijskog alata na poslu olakšava povezivanje udaljenih zaposlenika te im omogućuje suradnju u stvarnom vremenu.
Što je zapravo potrebno za videokonferencije? Osnovno što vam je potrebno jest stolno ili prijenosno računalo, pametni telefon ili neki drugi napredni uređaj s web-kamerom, mikrofonom i zvučnikom. U moderna računala i pametne uređaje te su tehnologije već ugrađene.
Potom vam je potreban pristup internetu te članovi tima moraju instalirati ili preuzeti softver odnosno aplikaciju za videokonferencije da bi mogli međusobno komunicirati.
Čemu videokonferencije služe?
Otkako su rad na daljinu i hibridni rad u porastu, tvrtke su prihvatile korištenje videokonferencija za povezivanje zaposlenika bez obzira na to gdje rade.
Bez obzira na to želite li zakazati kratko videočavrljanje s izravno podređenim zaposlenikom ili veći videosastanak za kraj mjeseca s cijelom tvrtkom odnosno ustanovom, softver za videokonferencije sjajno će vam poslužiti da okupite tim za zajednički rad i komunikaciju.
Što je potrebno za videokonferencije?
Obično je za vođenje videokonferencije dovoljno imati softver za web-konferencije, dobru internetsku ili Wi-Fi vezu te uređaj za videokonferencije.
Glavne značajke softvera za videokonferencije
Da biste organizirali uspješnu videokonferenciju, potrebne su vam određene značajke koje će ispuniti vaše potrebe pri radu s članovima tima iz cijelog svijeta.
Značajke alata za videokonferencije morale bi obuhvaćati sljedeće mogućnosti:
- snimanje sastanaka radi slanja sudionicima za naknadno gledanje
- funkciju čavrljanja za povezivanje s kolegama prije, tijekom i nakon konferencije
- zajedničko korištenje zaslona radi isticanja demonstracija i lakšeg praćenja prezentacije
- dodavanje titlova radi dodatne jasnoće, inkluzivnosti i pristupačnosti za sve sudionike
- odabir pozadine ili prijenos vlastite da bi se minimizirale smetnje
- gumb za reakcije koji omogućuje brzu interakciju sa sadržajem ili sudjelovanje u raspravi bez ometanja tijeka poziva
- prikaz i preuzimanje popisa sudionika radi praćenja i daljnjeg rada sa sudionicima nakon sesije.
Alati za videokonferencije morali bi sudionicima omogućiti i da odluče žele li uključiti kameru ili koristiti mikrofon.
U idealnom će vam slučaju softver pomoći i da pospješite svoje izlaganje jer je to u hibridnom radnom okruženju postala vrlo važna stavka. Microsoft Teams sadrži funkciju koja se naziva instruktor za govor. Ona izlagačima pomaže da svoj govor tijekom sastanaka izlažu sa samopouzdanjem tako što im daje smjernice i povratne informacije o brzini, upotrebi filtriranih riječi te podsjetnike na komunikaciju s publikom.
Kako su se videokonferencije promijenile tijekom pandemije bolesti COVID-19
Tijekom pandemije bolesti COVID-19 milijuni tvrtki i ureda zatvorili su fizičke prostorije, a ljudi su u cijelom svijetu bili prisiljeni zatvoriti se u svoje domove. COVID je imao golem utjecaj na videokonferencije – "rad s bilo kojeg mjesta” gotovo je preko noći prerastao iz povlastice dostupne u modernim tvrtkama u nužnu mogućnost za gotovo sve zaposlenike. Tvrtke iz svih sektora gospodarstva odjednom su se morale prilagoditi tome.
Mnogi su zaposlenici koristili vlastita računala ili posudili opremu od poslodavca da bi obavljali svoj posao. Druge su tvrtke zaposlenicima davale sredstva za kupnju opreme za rad od kuće te uvele dugoročna pravila o radu od kuće kad su se tjedni zatvaranja produljili na mjesece. Tvrtke su prihvatile alate kao što je softver za videokonferencije da bi zaposlenici mogli nastaviti surađivati i povezivati se s udaljenim timovima.
Vrijednost globalnog tržišta videokonferencija 2021. iznosila je 14,6 milijardi USD, prema izvješću tvrtke Statista. Važnost videokonferencija tijekom pandemije i njezini učinci na današnje poslovanje i dalje se osjećaju pri radu u tvrtkama.
Uloga videokonferencija u hibridnom radu
U modernom hibridnom radnom okruženju videokonferencije prerasle su iz luksuza u nužnost. Videokonferencije timovima omogućuju da se povežu i međusobno razgovaraju licem u lice bez obzira na to nalaze li se u istoj poslovnoj zgradi ili u potpuno drugim gradovima.
No nisu svi zaposlenici nužno u istim uvjetima, pa je nužno postaviti najbolje prakse za virtualne pozive. Bilješke sa sastanaka, primjerice, valjalo bi voditi u digitalnom obliku u aplikaciji ili dokumentu dostupnom svima da bi svi bili organizirani i usklađeni. Nužno je i da sudionici sastanka prije sastanka testiraju opremu te provjere funkcionira li sve kako treba da tijekom grupnog poziva ne bi došlo do tehničkih nezgoda.
Iako je za virtualne sastanke ponekad potrebno dodatno utvrditi neka pravila, mogu biti snažan alat za objedinjavanje tvrtke ili ustanove i neometano poslovanje.
Kako videokonferencije mogu promijeniti poslovanje
Zbog pandemije i prilike za rad od kuće uloga videokonferencija u poslovanju uvelike se promijenila. Implementacijom videokonferencija tvrtke i ustanove mogu otvoriti raznorazne mogućnosti. Na primjer:
- Možete povećati kadar zapošljavanjem osoba koje se ne nalaze na istoj lokaciji kao i tvrtka.
- Moći ćete zaposliti više radnika koji će se prilagoditi modelu hibridnog rada te omogućiti fleksibilno radno vrijeme umjesto tradicionalnog rada od 9 do 17 h.
- Zaposlenici koji putuju mogu sudjelovati i povezivati se putem pametnog uređaja.
- Mogućnost rada na daljinu ili hibridnog rada može privući zaposlenike da se pridruže vašoj tvrtki.
Videokonferencijama možete pospješiti poslovanje, potaknuti produktivnost te ojačati zajedništvo putem osobne suradnje u stvarnom vremenu.
Povežite prijatelje i obitelj uz videokonferencije u aplikaciji Teams
Ostanite povezani s drugim osobama čak i kada ste razdvojeni. Virtualno se sastajte – bilo kad i bilo gdje – uz videokonferencije.
Zabavite se uz zajednički način
Održavajte videokonferencije u virtualnom zajedničkom prostoru. Odaberite okruženje, npr. kafić, odmaralište ili salon, i sve ćete sudionike vidjeti na jednom mjestu u zajedničkom načinu.1
Pozovite bilo koga, bilo kad i bilo gdje
Započnite videokonferenciju i sve pozovite da se uključe, čak i ako nisu u aplikaciji Microsoft Teams. Uz videokonferencije sve je gotovo jednako zabavno kao i uživo.
Najčešća pitanja
-
Videokonferencija je mrežni sastanak s dvoje ili više sudionika koji osim audioulaza i audioizlaza obuhvaća i videoulaz te videoizlaz. Prednost je videokonferencija u tome što sudionik, osim što može čuti što sugovornici govore, može vidjeti i njihove izraze lica te reakcije.
-
Videokonferencije omogućuju suradnju u stvarnom vremenu, povećavaju produktivnost, štede vrijeme i pomažu osobama koje rade na daljinu da se osjećaju manje izolirano te angažiranije. Ako sudionici grupne videokonferencije ne žele biti pred kamerom, uvijek je mogu isključiti i ostaviti uključen samo mikrofon. Neki programi za videokonferencije čak omogućuju zamućivanje ili promjenu pozadine radi dodatne zaštite privatnosti bez gubitka mogućnosti komunikacije oči u oči.
-
Rad na daljinu i rad od kuće u velikom su porastu pa je mogućnost komunikacije i suradnje u stvarnom vremenu putem videokonferencija neophodna za produktivnost, sudjelovanje i moral zaposlenika.
-
Mnogo je prednosti korištenja softverske aplikacije razvijene za suradnju na mreži u stvarnom vremenu, kao što su videokonferencije te dodatne mogućnosti, npr. zajedničko korištenje datoteka i kalendari. Taj je softver osmišljen upravo da bi se stvorilo bolje cjelovito okruženje za osobe koje žele čavrljati, upućivati i primati pozive te surađivati na mreži, i to s bilo kojeg mjesta i u bilo koje vrijeme. Uz to, softver za videokonferencije koji je besprijekorno integriran s cijelim paketom aplikacija za povećanje produktivnosti – za razliku od samostalne aplikacije – omogućuje dodatne prednosti na području uštede vremena, tijekova rada i jednostavnosti korištenja.
-
U videokonferencijskom pozivu možete jednostavno sudjelovati. Potreban vam je samo uređaj s kamerom, mikrofon i aplikacija za videokonferencije kao što je Microsoft Teams. Kada dobijete pozivnicu za videokonferenciju, uključite se u nju putem uređaja u unaprijed određeno vrijeme. Saznajte više iz vodiča za hibridne sastanke i sastanke na daljinu.
Još danas počnite koristiti Microsoft Teams
-
Za kućnu upotrebu
-
Business
-
Enterprise
-
Education
* Tijekom trenutnog razdoblja povećanog rada na daljinu do kraja godine iskoristite prednosti emitiranja samo za gledanje za do 20 000 sudionika.
- Dostupno samo za računala.