Požiadavky na FaceTime na Macu
Prečítajte si požiadavky uvedené nižšie a zistite, čo potrebujete, aby ste mohli vykonávať a prijímať FaceTime hovory alebo telefónne hovory na Macu, a čo potrebuje osoba, s ktorou voláte. Taktiež si pozrite, čo je potrebné na pripojenie k hovoru pomocou odkazu na FaceTime.
Požiadavky na uskutočňovanie FaceTime hovorov
Ak chcete na Macu uskutočňovať a prijímať FaceTime audio a videohovory, musíte spĺňať nasledovné požiadavky:
Byť pripojení k internetu.
Byť prihlásení do FaceTime pomocou svojho Apple účtu.
Ak nemáte Apple účet, prejdite na webovú stránku Apple účtu a zadarmo si ho vytvorte.
Mať vstavaný mikrofón. V prípade FaceTime videohovorov potrebujete aj vstavanú alebo pripojenú kameru.
Pozrite si tému Uskutočňovanie a prijímanie hovorov vo FaceTime na Macu.
Požiadavky na prijímanie FaceTime hovorov ostatnými účastníkmi
Osoba, ktorej voláte pomocou video alebo audiohovoru cez FaceTime, musí byť prihlásená do FaceTime a musí spĺňať niektorú z týchto požiadaviek:
Mac so systémom OS X 10.9.2 alebo novším a vstavaný alebo pripojený mikrofón
iOS zariadenie so systémom iOS 7 alebo novším
iPad so systémom iPadOS 13 alebo novším
Dôležité: Ak chcete uskutočňovať a prijímať FaceTime hovory s viacerými účastníkmi (skupinový FaceTime), musíte vy a daní účastníci používať systém macOS 10.14.3 s doplnkovou aktualizáciou alebo novší, iOS 12.1.4 alebo novší alebo systém iPadOS. Táto funkcia nemusí byť dostupná vo všetkých krajinách alebo regiónoch. Prečítajte si článok podpory Apple O bezpečnostnom obsahu doplnkovej aktualizácie systému macOS Mojave 10.14.3.
Požiadavky na uskutočňovanie a prijímanie telefónnych hovorov v Macu
Ak chcete na Macu uskutočňovať a prijímať telefonické hovory, skontrolujte, či spĺňate tieto podmienky:
iPhone má nainštalovaný iOS 8 alebo novší. Prečítajte si článok podpory Apple Aktualizácia iPhonu alebo iPadu.
iPhone a Mac sú v tej istej Wi-Fi sieti a sú pripojené k internetu. Pozrite si tému Pripojenie Macu na internet pomocou Wi-Fi.
Ste prihlásení do toho istého Apple účtu na Macu aj iPhone a v nastaveniach iCloudu je zapnutá apka FaceTime. Pozrite si témy Nastavenie funkcií iCloudu, Prihlásenie alebo odhlásenie vo FaceTime a článok podpory Apple Funkcie kontinuity a požiadavky na zariadeniach Apple.
iPhone a Mac majú zapnuté volania cez Wi-Fi. Volania cez Wi-Fi nie sú na niektorých modeloch Macu k dispozícii. Pozrite si tému Nastavenie iPhonu a apky FaceTime na Macu pre telefonické hovory.
Pozrite si tému Uskutočňovanie a prijímanie hovorov vo FaceTime na Macu.
Ak máte problémy so sluchom alebo rečou, alebo ak chcete zavolať niekomu s takýmto hendikepom, môžete pre telefonické hovory používať funkciu RTT (prenos správ v reálnom čase), ak ju váš operátor podporuje.
Poznámka: Na uskutočňovanie a prijímanie RTT hovorov je potrebné používať systém macOS 10.14.2 alebo novší so zapnutými volaniami cez Wi-Fi a iPhone so systémom iOS 12.1.1 alebo novším. Táto funkcia nie je dostupná vo všetkých krajinách alebo oblastiach a nepodporujú ju všetci operátori. V závislosti od vášho sieťového prostredia možno RTT hovor zmeniť na TTY hovor.
Pozrite si tému Nastavenie a používanie RTT hovorov vo FaceTime na Macu.
Čo je potrebné na pripojenie k hovoru pomocou odkazu na FaceTime
Keď dostanete odkaz na FaceTime hovor, pripojíte sa k nemu zo svojho prehliadača (nie je potrebné žiadne prihlásenie), pokiaľ nepoužívate systém macOS 12 alebo novší, kde sa pripájate pomocou apky FaceTime. Zariadenie so systémom Android alebo Windows musí spĺňať nasledujúce požiadavky:
Mať najnovšiu verziu prehliadača Google Chrome alebo Microsoft Edge.
Byť pripojení k internetu.
Mať vstavaný alebo pripojený mikrofón. V prípade FaceTime videohovorov potrebujete aj vstavanú alebo pripojenú kameru (vyžaduje sa podpora pre kódovanie videa H.264).