Przejdź do zawartości

Urugwaj (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Urugwaj
Ilustracja
Ujście Urugwaju do estuarium Rio de la Plata
Kontynent

Ameryka Południowa

Państwo

 Brazylia
 Argentyna
 Urugwaj

Rzeka
Długość 2200 km
Powierzchnia zlewni

307 tys. km²

Średni przepływ

5,5 tys. m³/s przy ujściu

Źródło
Miejsce Serra do Mar
Współrzędne

27°36′30″S 51°27′21″W/-27,608333 -51,455833

Ujście
Recypient Ocean Atlantycki
Miejsce

estuarium La Plata

Współrzędne

33°56′45″S 58°24′34″W/-33,945833 -58,409444

Mapa
Mapa rzeki
Rzeka Urugwaj na mapie dorzecza La Platy
Położenie na mapie Ameryki Południowej
Mapa konturowa Ameryki Południowej, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Brazylii
Mapa konturowa Brazylii, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko dolnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Urugwaj (hiszp. Río Uruguay, port. Rio Uruguai) – rzeka w Ameryce Południowej, na terytorium Brazylii, Urugwaju i Argentyny. Jej długość wynosi 2200 km, a powierzchnia dorzecza 307 tys. km².

Jej źródła znajdują się w południowej części Wyżyny Brazylijskiej w górach Serra do Mar, w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Płynąc dalej w głąb kontynentu, wyznacza granicę między brazylijskimi stanami Santa Catarina i Rio Grande do Sul, a później granicę państwową między Argentyną a Brazylią oraz Argentyną a Urugwajem. Uchodzi do Oceanu Atlantyckiego, gdzie wraz z rzeką Paraną tworzy estuarium La Plata. Ważniejsze dopływy to Rio Negro i Ibicuí[1].

Rzeka Urugwaj jest żeglowna od miasta Salto, dla statków morskich dostępna jest do miasta Paysandú. Ważniejsze miasta nad rzeką Urugwaj to: Uruguaiana, Concordia, Salto, Paysandú, Concepción del Uruguay.

Nazwa rzeki to zniekształcona przez Hiszpanów nazwa w języku guarani, a która znaczy tyle, co „rzeka malowanych ptaków”.

Przeprawy

[edytuj | edytuj kod]

Rzekę przecina osiem mostów[1]:

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]