Przejdź do zawartości

Order Leopolda II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Leopolda II
Ordre de Léopold II
Orde van Leopold I
Awers
Awers III klasy
Gwiazda
Gwiazda II klasy
Baretka
Baretka
Ustanowiono

24 sierpnia 1900

Dewiza

L’UNION FAIT LA FORCE /
EENDRACHT MAAKT MACHT

(W JEDNOŚCI SIŁA)

Powyżej

Order Korony

Poniżej

Odznaka Wojskowa (za akty odwagi)

Order Leopolda II (fr. Ordre de Léopold II, nl. Orde van Leopold II) – trzeci w hierarchii ważności order Królestwa Belgii, przyznawany za służbę dla panującego monarchy i wyraz jego osobistej życzliwości, także za wybitne zasługi w służbie cywilnej i wojskowej oraz za długoletnią służbę. Może być nadawany obywatelom belgijskim lub cudzoziemcom.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Order został ustanowiony przez króla Leopolda II 24 sierpnia 1900 jako odznaczenie Wolnego Państwa Konga. Po przejęciu Konga jako kolonii przez Belgię w 18 października 1908 order, po zmianach w wyglądzie insygniów, został włączony do systemu odznaczeń belgijskich wraz z innymi orderami kolonialnymi Konga Belgijskiego (po 1960 zaprzestano nadań dwóch kolonialno-kongijskich orderów Gwiazdy Afrykańskiej i Królewskiego Lwa, a pozostawiono Order Korony). Administrowany jest przez belgijskie MSZ. W praktyce jest odznaczeniem nadawanym za długoletnią służbę cywilną lub wojskową i posiadanie jego jest, alternatywnie z Orderem Korony, ostatnim stopniem przed uzyskaniem najwyższego odznaczenia belgijskiego, Orderu Leopolda (I).

Order, początkowo trzyklasowa dekoracja, od 3 maja 1903 dzieli się na sześć klas:

  • klasa I – Krzyż Wielki (Grand-Croix)
  • klasa II – Wielki Oficer (Grand-Officier)
  • klasa III – Komandor (Commandeur)
  • klasa IV – Oficer (Officier)
  • klasa V – Kawaler (Chevalier)
  • klasa VI – Medal (Médaille): Złoty, Srebrny lub Brązowy (d’Or, d’Argent, de Bronze).

Order nadawany jest 8 kwietnia, w rocznicę urodzin króla Alberta I i 15 listopada, w tzw. Dniu Królewskim – Koningsdag (niderl.).

Insygnia

[edytuj | edytuj kod]
Komplet insygniów wszystkich klas Orderu Leopolda II

Insygnia orderu Leopolda II to oznaka, gwiazdy I i II klasy oraz medale.

Oznaka występuje w dwóch wersjach: tzw. kolonialnej, nadawanej do 1908, i państwowej, istniejącej od tej daty do dnia dzisiejszego. Nieemaliowany krzyż orderowy wersji kolonialnej to srebrny krzyż maltański z kulkami na zakończeniach ramion, z wieńcem z liści palmowych między ramionami. W medalionie środkowym awersu umieszczony jest herb Wolnego Państwa Konga, otoczony napisem TRAVAIL ET PROGRÈS (PRACA I POSTĘP, dewiza Wolnego Państwa Konga), w medalionie rewersu spleciony monogram L II. Zawieszką jest srebrna korona królewska.

Gwiazda I klasy modelu kolonialnego jest srebrna, ośmiopromienna, cyzelowana na kształt brylantów, i nosi na sobie ukoronowany awers oznaki. Gwiazda II klasy to duży srebrny krzyż maltański z promieniami między ramionami, ozdobiony ukoronowanym awersem oznaki.

W 1908 zostały wprowadzone znaczne zmiany w wyglądzie insygniów. Nadal nieemaliowane krzyże orderowe były od tej pory złote, w medalionie środkowym awersu umieszczono herb Belgii, złotego lwa w czarnym polu, otoczonego do 1951 francuskim napisem L’UNION FAIT LA FORCE (W JEDNOŚCI SIŁA, dewiza państwa belgijskiego), od 1951 dodatkowym napisem o tej samej treści w języku niderlandzkim EENDRACHT MAAKT MACHT, medalion rewersu pozostał bez zmian. Gwiazda I klasy opatrzona została promieniami na przemian złotymi i srebrnymi, natomiast duży krzyż maltański gwiazdy II klasy położono ukośnie w stylu szwedzkiego orderu Miecza. Obie gwiazdy noszą na sobie obowiązujący od 1908 awers oznaki.

Przemianie podległy również medale: wtopiony w krąg medalu awers oznaki przybrał swój nowy kształt z 1908.

Order noszony jest na niebieskiej wstędze z pojedynczym czarnym paskiem w środku. Nadania w czasie wojny oznaczane były skrzyżowanymi mieczami na wstążce orderowej.

Oznakami wyróżnień dekoracji wojennych powstałych w związku z obiema wojnami światowymi są nakładane na wstążki gwiazdki, palmy i okucia, a także złote paski na brzegach lub na środku wstążek.

Baretki Orderu Leopolda II

Krzyż Wielki

Wielki Oficer

Komandor

Oficer

Kawaler

Złoty Medal

Srebrny Medal

Brązowy Medal

Odznaczeni

[edytuj | edytuj kod]
 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Leopolda II.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Orderem Leopolda II.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]