Przejdź do zawartości

Mansur Abdullin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mansur Abdullin
Мансур Абдуллин
Ilustracja
Mansur Abdullin (w stopniu starszego sierżanta)
porucznik porucznik
Data i miejsce urodzenia

15 września 1919
Kirgiz-Mijaki, Baszkiria

Data i miejsce śmierci

8 czerwca 1996
Ufa

Przebieg służby
Lata służby

1939–1944

Siły zbrojne

Armia Czerwona

Jednostki

167 gwardyjski pułk artylerii lekkiej 3 Gwardyjskiej Brygady Artylerii Lekkiej, 1 Gwardyjska Dywizja Artylerii Przełamania, 70 Armia

Stanowiska

dowódca działonu

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa:

Późniejsza praca

nauczyciel, dyrektor szkoły

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Czerwonej Gwiazdy Order Czerwonej Gwiazdy Medal „Za obronę Stalingradu”

Mansur Idijatowicz Abdullin (ros. Мансур Идиятович Абдуллин; ur. 15 września 1919 we wsi Kirgiz-Mijaki w Baszkirii, zm. 8 czerwca 1996 w Ufie) – radziecki żołnierz, porucznik narodowości tatarskiej, Bohater Związku Radzieckiego (1943).

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie chłopskiej. Miał wykształcenie średnie, pracował w kołchozie, później jako kontroler rejonowego oddziału banku państwowego w Lenińsku w Uzbekistanie.

W maju 1939 został powołany do Armii Czerwonej. Od 1941 walczył z Niemcami, w listopadzie 1941 został ranny i odesłany do szpitala, w lipcu 1942 wrócił na front, 10 lipca 1943 jako dowódca działonu 167 gwardyjskiego pułku artylerii lekkiej 3 Gwardyjskiej Brygady Artylerii Lekkiej, 1 Gwardyjskiej Dywizji Artylerii Przełamania (ros. 1 гв.адп) w składzie 70 Armii i Frontu Centralnego w stopniu starszego sierżanta wyróżnił się w walkach w obwodzie kurskim, odpierając trzy ataki przeciwnika i niszcząc osiem czołgów. Został wówczas ciężko ranny, po wyleczeniu w październiku 1944 zwolniono go do rezerwy.

W 1945 został przyjęty do WKP(b), uczył się na kursach partyjnych przy Baszkirskim Komitecie Obwodowym WKP(b) w Ufie i później w Baszkirskim Państwowym Instytucie Pedagogicznym, pracował w szkole, m.in. jako dyrektor.

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]