Benjamin Tucker
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Narodowość | |
Benjamin Tucker (ur. 17 kwietnia 1854 w Dartmouth, zm. 22 czerwca 1939 w Monako) – amerykański anarchoindywidualista oraz redaktor i wydawca anarchistycznego periodyku „Liberty"[1].
Wczesne życie
[edytuj | edytuj kod]Urodził się 1854 w Dartmouth jako syn Abnera Ricketsona Tuckera i Caroline Almy Cummings. Swoje imię otrzymał po swoim dziadku, Benjamine Ricketson Tuckerze. W latach 1870–1872 Tucker uczęszczał na Massachusetts Institute of Technology. Wtedy to zaczął interesować się anarchizmem, a przede wszystkim po spotkaniu starszego od siebie Williama Batcheldera Greene'a, z którym zostali bliskimi przyjaciółmi. Dzięki Williamowi poznał innych wpływowych anarchistów, m.in. Ezra Heywooda oraz Josiaha Warrena. W tamtym czasie związał się także z Victorią Woodhull, z którą był 1872 do 1875. Powodem zakończenia ich relacji, było burzliwe życie polityczne Victorii, która w tamtym okresie była często aresztowana i prześladowana.
Tucker znał dobrze kilka języków, dlatego zaczął tłumaczyć dzieła znanych europejskich anarchistów. Jego pierwszym przetłumaczonym pismem było Co to jest własność? autorstwa Pierre-Josepha Proudhona. Tłumaczył także prace Michaiła Bakunina, Piotra Kropotkina, Victora Hugo, Nikołaja Czernyszewskiego i Lwa Tołstoja. Pisał w The Word oraz w Radical Review.
Liberty
[edytuj | edytuj kod]Poglądy
[edytuj | edytuj kod]Tucker uważał anarchizm za część szerszego ruchu socjalistycznego. Ostro sprzeciwiał się państwowemu socjalizmowi i był zwolennikiem socjalizmu rynkowego oraz socjalizmu wolnościowego[2], który nazywał socjalizmem anarchistycznym. Połączył klasyczną ekonomię Adama Smitha i socjalistów ricardiańskich, a także Josiaha Warrena, Karola Marksa i Pierre-Josepha Proudhona z koncepcjami socjalistycznymi. Sprzeciwiał się kapitalizmowi i uważał się za socjalistę ze względu na wiarę w teorię wartości pracy i kwestionował wiele definicji słownikowych tego terminu, które uważał za niedokładne[3][4].
Tucker twierdził, że kiepska kondycja materialna amerykańskich robotników jest powodowana przez legalny monopol przejawiający się na czterech płaszczyznach:
Jego poglądy skupiały się na kontroli jaką państwo sprawowało w zakresie handlu oraz waluty. Twierdził, że odsetki i zysk są forma wyzysku, możliwą do realizowania poprzez zmonopolizowaną bankowość, która to utrzymywana była poprzez przymus. Tucker nazywał wszelkie odsetki i zysk "lichwą", która miała być podstawą ucisku robotników. Jak sam twierdził[5]:
Odsetki są kradzieżą, wypożyczoną kradzieżą, i zysk jest jedynie inną nazwą grabieży.
Określał anarchizm jako doktrynę, która opowiada się za tym, aby wszelkie sprawy dotyczące człowieka były podejmowane przez niego samego, bądź przez dobrowolnie zakładane stowarzyszenia, a państwo powinno zostać zlikwidowane[6].
Prywatne życie
[edytuj | edytuj kod]Jego życiową partnerką była Pearl Johnson, z którą nigdy nie wziął formalnego ślubu. W 1879 urodziła im się córka Oriole.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Benjamin Tucker. Find a grave. (ang.).
- ↑ Gary Chartier , Charles W. Johnson (red.), Markets Not Capitalism: Individualist Anarchism Against Bosses, Inequality, Corporate Power, and Structural Poverty, Minor Compositions, 2011, s. 10, 33, ISBN 978-1570272424 .
- ↑ Gary Chartier , Anarchy and Legal Order: Law and Politics for a Stateless Society, Cambridge University Press, 2014, s. 399-400, ISBN 978-1107661615 .
- ↑ Iain McKay (red.), An Anarchist FAQ: Volume 2, AK Press, 2012, s. 23, 526, ISBN 978-1849351225 .
- ↑ G.1 Are individualist anarchists anti-capitalist? [online], flag.blackened.net, 28 stycznia 2015 [dostęp 2024-09-04] [zarchiwizowane z adresu 2015-01-28] (ang.).
- ↑ Benjamin Tucker , State Socialism and Anarchism [online], praxeology.net, 28 stycznia 2015 [dostęp 2024-09-04] [zarchiwizowane z adresu 2015-01-28] (ang.).
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Zarys biograficzny. spartacus-educational.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-28)].
- Pamiętniki Turnera. wendymcelroy.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-28)].
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Wydania Liberty w języku angielskim. travellinginliberty.blogspot.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-07)].
- Wybrane prace Tuckera po angielsku
- Absolwenci Massachusetts Institute of Technology
- Amerykańscy publicyści
- Indywidualistyczni anarchiści
- Amerykańscy anarchiści
- Mutualiści
- Amerykańscy filozofowie XX wieku
- Amerykańscy myśliciele polityczni
- Amerykańscy ekonomiści
- Amerykańscy socjaliści
- Amerykańscy tłumacze
- Krytyka kapitalizmu
- Urodzeni w 1854
- Zmarli w 1939