Wyzwania dotyczące współczesnej medycyny i przyszłości opieki zdrowotnej to tematy przewodnie XI Kongresu Zdrowia Publicznego, który odbył się na Medical University of Warsaw - MUW. W panelu „Kadry w zdrowiu publicznym: deficyty, wyzwania i strategie na przyszłość” udział wzięła dyrektorka Departamentu Zarządzania Klinicznego i Projektów Medycznych w Grupie LUX MED Monika Tomaszewska, która opowiedziała, jak LUX MED wykorzystuje kompetencje kadr medycznych, zapewniając pacjentom wysoki poziom usług.
- Od wielu lat pracujemy na mapie kompetencji, która dokładnie opisuje to, co przedstawiciele poszczególnych zawodów medycznych mogą wykonywać, do czego są uprawnieni. Dziś zawód pielęgniarki, profilaktyka, optometrysty, położnej czy fizjoterapeuty jest przez nas odpowiednio zagospodarowany zarówno w kontekście wysokiej jakości opieki, jak i wskaźników efektywności. Jesteśmy na etapie budowy dużego programu walki z otyłością, który w równym stopniu angażuje profilaktyków, pielęgniarki, jak i w kolejnym kroku, lekarzy. Bez odpowiednio przygotowanych map kompetencji, które pokazują miejsce danych zawodów w całym naszym systemie, byłoby to niezwykle trudne – mówiła ekspertka LUX MED.
Dyskusję o wyzwaniach stojących przed pracownikami ochrony zdrowia i strategiach, które mogą kształtować przyszłość zawodów medycznych poprowadził prof. Mariusz Gujski, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego WUM, a udział w niej wzięli także: Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia; prof. Robert Gałązkowski, kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe; prof. Mariusz Klencki, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia; prof. Anna Latos-Bieleńska, konsultant krajowa w dziedzinie genetyki klinicznej; dr Beata Małecka-Libera, senator RP, przewodnicząca Komisji Zdrowia; dr hab. Filip Raciborski, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM i dr Andrzej Tytuła, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.