W Biurze #RPO prowadzone było postępowanie w zakresie prawidłowości traktowania ks. Michała O. przez funkcjonariuszy ABW i Policji podczas zatrzymania, doprowadzenia do pomieszczeń dla osób zatrzymanych, pobytu w tych pomieszczeniach i realizacji czynności procesowych z jego udziałem, prawidłowości traktowania go przez funkcjonariuszy SW podczas pobytu w areszcie śledczym oraz zapewnienia prawa do obrony. Czynności przeprowadzone w toku badania sprawy nie dały podstaw do uznania, że ks. Michał O. był poddany torturom w rozumieniu przyjętym w Konstytucji RP i na gruncie prawa międzynarodowego. Wykazały natomiast, że doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Organizacje publiczne i społeczne
Warszawa, Woj. Mazowieckie 15 417 obserwujących
Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności oraz praw człowieka i obywatela
Informacje
Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela. Bada, czy na skutek działania lub zaniechania organów władzy publicznej nie nastąpiło naruszenie prawa, zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej oraz czy nie doszło do dyskryminacji. Celem tego profilu jest promowanie działalności Biura RPO w zakresie ochrony wolności i praw każdego człowieka, w tym realizacji zasady równego traktowania oraz informowanie o aktywnościach, promowanie wydarzeń organizowanych przez Biuro RPO a także budowanie i utrzymanie społeczności związanej z Biurem RPO. Za pośrednictwem tego profilu nie można złożyć wniosku do Rzecznika! Jak można zgłosić się do Rzecznika Praw Obywatelskich? https://bip.brpo.gov.pl/content/jak-mozna-zwrocic-sie-do-rpo Prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/2021-12/polityka_serwisow_medialnych_social_media_v1.pdf
- Witryna
-
https://bip.brpo.gov.pl/
Link zewnętrzny organizacji Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
- Branża
- Organizacje publiczne i społeczne
- Wielkość firmy
- 201-500 pracowników
- Siedziba główna
- Warszawa, Woj. Mazowieckie
- Rodzaj
- Organizacja non-profit
- Specjalizacje
- prawa człowieka, ochrona praw i wolności i prawo
Lokalizacje
-
Główna
aleja "Solidarnosci"
77
Warszawa, Woj. Mazowieckie 00-090, PL
Pracownicy Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
-
Krzysztof Michałowski
Specjalista ds. komunikacji | Analityk prawny | Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Zespole Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej |…
-
dr hab. Aleksandra Szczerba
Law Professor at Akademia im. Jakuba z Paradyża. Anti-discrimination lawyer at the Office of the Commissioner for Human Rights
-
Jan Łukasz Daab
Secretary at Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
-
Wioleta Jóźwiak
Specjalistka ds. Dostępności
Aktualizacje
-
Obecne przepisy są niewystarczające do zwalczania patostreamingu - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. W celu skutecznej walki z tym zjawiskiem, niebezpiecznym zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, niezbędne jest wprowadzenie karalności świadomego prezentowania treści przemocowych dzieciom i nawoływania do przestępstwa dla osiągnięcia korzyści majątkowej - co objęłoby patostreamerów, którzy monetyzują swe transmisje, zachęcając do przemocy. #RPO Marcin #Wiącek występuje do Ministra Sprawiedliwości o rozważenie zainicjowania odpowiednich działań legislacyjnych.
-
Od kilku lat do #RPO wpływają skargi obywateli na zakazy wstępu publiczności na posiedzenia i rozprawy sądowe, ustanawiane przez niektórych prezesów sądów. Wcześniej zakazy te uzasadniano głównie przeciwdziałaniem epidemii, a obecnie obawą o bezpieczeństwo sędziów i obecnych na sali stron, pełnomocników, biegłych czy świadków. W niektórych sądach brakuje dostatecznej liczby funkcjonariuszy policji sądowej, którzy egzekwują decyzję sądu o wydaleniu z sali osób zakłócających spokój i porządek. Dlatego #RPO wystąpił m. in. do Ministra Sprawiedliwości o rozważenie możliwości szybkiego kierowania dodatkowych funkcjonariuszy do ochrony rozpraw. – Wobec niewielkiej skali problemu obowiązujące regulacje porządkowe wydają się wystarczające, nie zachodzi konieczność wprowadzania dodatkowego mechanizmu reagowania na zagrożenia dla spokoju i porządku w sądach – odpowiedział resort.
-
Świadczenie wspierające dla osoby z niepełnosprawnością wlicza się do jej dochodu przy ustalaniu odpłatności za usługi opiekuńcze - co powoduje drastyczny wzrost ich kosztów. Konieczne jest wdrożenie odpowiedniego mechanizmu zabezpieczającego – pisał zastępca #RPO Stanisław #Trociuk do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – W Ministerstwie trwają analizy w zakresie ewentualnych zmian w systemie udzielania świadczenia wspierającego, w tym w zakresie możliwych rozwiązań problemu poruszonego przez Pana Rzecznika – odpisała podsekretarz stanu Katarzyna Nowakowska.
-
Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał informację, że planowana jest likwidacja izb wytrzeźwień w Bytomiu i Gliwicach. Zastępca #RPO Wojciech #Brzozowski pisze w tej sprawie do Magdaleny Górak, zastępcy prezydenta Bytomia oraz Łukasza Gorczyńskiego, zastępcy prezydenta Gliwic.
-
RPO Marcin #Wiącek będzie jutro gościem programu „Sygnały dnia” w Programie 1 Polskiego Radia. Audycja rozpoczyna się o 7:05.
-
Podatek od kilkunastometrowej szopy ogrodowej może w wielu przypadkach być wyższy niż podatek od stumetrowego domu. Powodem są przepisy, które dopuszczają, by takie budynki infrastruktury przydomowej mogły być obciążane podatkiem dziesięciokrotnie wyższym niż budynki mieszkalne. Wiele rad gmin - chcąc uniknąć sporów z podatnikami - ustala stawkę podatku od tych budynków w bardziej korzystnej proporcji. Biuro #RPO pyta Ministerstwo Finansów, czy widzi potrzebę ustawowej zmiany proporcji wysokości opodatkowania budynków mieszkalnych i tzw. pozostałych.
-
Funkcjonariusze Policji, którzy ponieśli straty wskutek powodzi, nie mają prawa do dodatkowego urlopu na usuwanie jej skutków, ponieważ przepisy uprawniające do 20 dni takiego urlopu odnoszą się tylko do osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, a nie do pozostających w stosunku służbowym. #RPO Marcin #Wiącek zwrócił się z prośbą o rozwiązanie tego problemu do Premiera. W odpowiedzi MSWiA czytamy, że kierownictwo resortu uznaje za celowe podjęcie prac zmierzających do wprowadzenia w przyszłości rozwiązań postulowanych przez Rzecznika.