Česko pokračuje v obnově své diplomatické přítomnosti v Sýrii. Řízení českého zastupitelského úřadu v Damašku se v nejbližší době ujme dlouholetý český diplomat Vitezslav Pivonka, a to ve funkci chargé d'affaires. „Diplomatické působení Česka v Sýrii je specifické výkonem role ochranné mocnosti USA v zemi, proto je důležité, aby náš úřad vedl seniorní diplomat. Budoucí směřování je důležité nejen pro obyvatele Sýrie, ale i pro celý region Blízkého východu. Panu Pivoňkovi přeji v jeho nové roli hodně zdaru,“ uvedl ministr Jan Lipavský. „V Sýrii se dnes píšou nové dějiny celého regionu. Být u toho je pro mě profesionální výzvou a ctí se vší odpovědností,“ dodal ke svému vyslání Vítězslav Pivoňka. Česko pomáhá těžce zkoušenému lidu Sýrie dlouhodobě. Prakticky od počátku občanské války v zemi poskytujeme nejzranitelnějším skupinám obyvatel humanitární a stabilizační pomoc, která mj. přispívá ke zmírnění migračních tlaků z regionu. V roce 2024 schválila Vláda ČR pokračování Rekonstrukčního programu v regionu Blízkého východu na další tři roky, pro jeho úspěšnou realizaci v Sýrii je naše diplomatická přítomnost v zemi naprostou nezbytností.
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
Mezinárodní vztahy
MZV ČR je ústředním orgánem státní správy ČR pro oblast zahraniční politiky, koordinuje ZRS a vnější ekonomické vztahy.
O nás
Ministerstvo zahraničních věcí je ústředním orgánem státní správy České republiky pro oblast zahraniční politiky, v jejímž rámci vytváří koncepci a koordinuje zahraniční rozvojovou pomoc a vnější ekonomické vztahy.
- Web
-
http://www.mzv.cz
Externí odkaz pro organizaci Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
- Obor
- Mezinárodní vztahy
- Velikost společnosti
- 1 001–5 000 zaměstnanců
- Ústředí
- Prague
- Typ
- Vládní organizace
Lokality
-
Primární
Loretánské náměstí 5
Prague, 11800, CZ
Zaměstnanci společnosti Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
-
Randy Gener
Reporter and Broadcast Journalist at Columbia University - Graduate School of Journalism
-
Tomas Pospisil
EUropean career diplomat
-
Anita Grmelova
-
Michaela Lagronova
Director of the Press Department/Spokesperson at Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic
Aktualizace
-
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský a náměstek Jiri Kozak se sešli se zástupci českých inovativních malých a středních firem a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, aby s nimi diskutovali o možnostech podpory inovací a zlepšení přístupu na zahraniční trhy. Podnikatelé s ministrem sdíleli názor na aktuální ekonomickou situaci a hovořili o hlavních nejistotách podnikání v zahraničí. Ministr se zajímal zejména o účinnost podpory ekonomické diplomacie v mezinárodních vztazích a o to, jak může ministerstvo podnikatelům dále pomoci. „Rád vidím nadšení inovativních malých a středních firem a jejich velký zájem rozvíjet podnikání se zahraničními partnery. Ministerstvo zahraničních věcí proto neopomíjí podporu menším podnikatelským subjektům, zejména prostřednictvím projektů ekonomické diplomacie,“ uvedl ministr Lipavský. České malé a střední podniky mají velký podíl na tvorbě hrubého domácího produktu i na realizaci vývozu Česka. Jsou rovněž významným nositelem inovativních dovedností a technologií s perspektivou jejich širšího prosazování v tuzemsku i v zahraničí.
-
Skepse ohledně budoucí obnovy Ukrajiny je sice v současné situaci pochopitelná, ale západní podpora napadené zemi určitě neskončí. Náměstek ministra zahraničí Jan Marian nepochybuje, že na Ukrajinu bude dál proudit pomoc západních zemí i mezinárodních finančních institucí. „Je hodně důležité, abychom se nepoddávali ruským narativům typu, že Rusko není možné porazit,“ řekl dále v rozhovoru pro www.export.cz. Už dnes podle náměstka ministra vidíme, že i Rusko má obrovské problémy s mobilizací a s válečnou ekonomikou, byť dopad sankcí není tak rychlý, jak jsme si mysleli. Připouští, že některé firmy i politici v Evropě počítají s tím, že se vztahy s Ruskem vrátí k „business as usual“, běžnému byznysu. „Já si myslím, že by to byla obrovská chyba. Vraceli bychom se k závislostem, kterých už jsme se do značné míry zbavili,“ argumentuje Jan Marian. V Černínském paláci měl na starosti mimo jiné revizi vztahů s Ruskem a zabývá se také spoluprací s Ukrajinou a podporou mírového plánu prezidenta Volodymyra Zelenského.
-
Hledáme vysokoškolské studenty na stáž v Odboru lidských práv a transformační politiky. Délka stáže je 16 hodin týdně po dobu tří měsíců. Preferujeme stáže v období únor - duben, květen - červenec a září - listopad 2025. Více informací: https://lnkd.in/e3CmCSUt a s případnými dotazy se obracejte na telefonní číslo 224 182 427.
-
"Turecko, Srí Lanka, Uzbekistán a Island mají své nové velvyslance. Dnes jsem na Pražském hradě převzal jejich pověřovací listiny. Vítejte," přivítal velvyslance prezident Petr Pavel při slavnostním aktu převzetí pověřovacích listin. (foto: Kancelář prezidenta republiky)
-
Česká centra příspěvková organizace MZV ČR vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ky Českého centra Paříž. Náplň práce: - komplexní řízení Českého centra Paříž; - odpovědnost za vytváření a realizaci programové činnosti Českého centra - - včetně kurzů českého jazyka a PR; - partnerská spolupráce; - řízení malého týmu; - spolupráce se ZÚ; - hospodaření s rozpočtovými finančními prostředky, fundraising; Uchazeči zašlou požadované dokumenty elektronicky na adresu konkurz@czechcentres.cz nejpozději do 9. 1. 2025. První kolo výběrového řízení proběhne bez osobní účasti uchazečů. Uchazeči postupující do druhého kola mohou být vyzváni ke zpracování modelového projektu. Druhé kolo výběrového řízení (únor 2025) proběhne osobně v sídle Českých center, Václavské náměstí 49, Praha 1 nebo výjimečně v online režimu. O termínu a způsobu konání výběrového řízení budou postupující informováni minimálně týden předem. Další podrobnosti k výběrovému řízení: https://lnkd.in/d4WZ9kQ7
-
Návštěva náměstka Jiri Kozak v Plzeňském kraji se zaměřila na prezentaci vědecké diplomacie. Na Fakulta elektrotechnická ZČU | RICE a jejím Výzkumném centru elektronického inženýrství RICE, děkan Zdenek Peroutka a proděkan Jan Michalik představili toto špičkové pracoviště. V diskusi o zahraničních aktivitách fakulty a jejích ambicích směrem k mezinárodním partnerům se představitelé obou institucí domluvili na přípravě plánu aktivit a kroků podle priority. Možnosti spolupráce a podpory ze strany vědecké diplomacie využije toto špičkové pracoviště na nejnáročnějších trzích například východní Asie nebo USA. Konkurenční výhodou a originálním přístupem pak bude koncept otevřené infrastruktury. Povědomí o českých výzkumných kapacitách posílí i Aliance pro elektrotechniku a informatiku, protože společná prezentace daleko silněji rezonuje u zahraničních partnerů. Konkrétní postupy a úspěšné příklady představil náměstek Kozák na jednání s vedením Krajské hospodářské komory. „Oceňuji aktivní roli, kterou krajská hospodářská komora plní při zlepšování informovanosti českých firem o službách české diplomacie a Ministerstvo zahraničních věcí - Ekonomická a vědecká diplomacie,“ zdůraznil po jednání náměstek Kozák. Příkladem tradiční společnosti se stoletou tradicí, která si uvědomuje důležitost investice do vývoje a inovací, je společnost Doosan Škoda Power, největší dodavatel parních turbín na světě a vize rozvoje prezentoval JUDr. Daniel Procházka, provozní a obchodní ředitel s Radkem Trněným a Tomas Bayer. Společnost Doosan již dlouhodobě využívá služby ekonomické diplomacie a pozitivní zpětnou vazbu náměstek Kozák přivítal a ocenil. Seznam zahraničních projekt a široké zaměření využití jejich technologií je zcela unikátní. Inovativní firma Amitia vyvíjí systémy využívající umělou inteligenci např. pro dopravu, automatické plánování výroby, on-line vzdělávání či strojové učení. Tento startup založil v roce 2019 Milan Legát, Ph.D.. I jeho praxe potvrzuje, že pro obchodní úspěchy je třeba nabídku prezentovat osobně a daří se mu tato jednání přetavit do úspěšných obchodních případů.
-
Kariérní diplomat Vítězslav Grepl zamíří jako nový český velvyslanec do Teheránu. Do země by měl odjet v prvním čtvrtletí roku 2025. „Přeji Vítězslavu Greplovi úspěch v této náročné destinaci,“ uvedl k tomu ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Vítězslav Grepl působí na ministerstvu zahraničních věcí od roku 1991. V letech 1998-2000 řídil odbor států Asie a Pacifiku, poté byl čtyři roky velvyslancem v Malajsii. V letech 2004 – 2009 reprezentoval českou diplomacii jako velvyslanec v Číně. Mezi lety 2009-2012 byl vrchním ředitelem sekce mimoevropských zemí a rozvojové spolupráce. V letech 2012-2017 byl českým velvyslancem v Thajsku a následně od roku 2017 do roku 2022 ve Vietnamu. Vítězslav Grepl už má souhlas od přijímající země, tzv. agrément.
-
Uživatel Ministerstvo zahraničních věcí České republiky to přesdílel
“Internacionalizace univerzit” je pro #vedeckadiplomacie důležité téma. Záleží nám na tom, aby naše univerzity byly provázané se světem 🌏, aby Češi byli zapojeni do mezinárodních vědeckých projektů a aby také zahraniční studenti a akademici byli součástí života českých univerzit. Proto i při své aktuální cestě ✈️ v Brazílii navštěvuji univerzity a snažím se podpořit jejich zájem o spolupráci s Českem. Slovníček ekonomicko-vědecké diplomacie najdete zde 👉https://lnkd.in/er9KBqbA
-
"Věřím, že otevření nové budovy české ambasády v australské Canbeře znamená více než jen změnu její adresy. Nové prostory velvyslanectví nebudou pouhou kanceláří diplomatů, ale především centrem česko-australské spolupráce a partnerství. Doufám, že pro české občany žijící v Austrálii bude místem spojení s jejich domovskou zemí a pro Australany bránou do České republiky, její kultury a dědictví," uvedl prezident Petr Pavel při slavnostním otevření. (Foto: Kancelář prezidenta republiky).