Qingdao ([t͡ɕʰiŋ˥ taʊ̯˨˩˦]; chiń. trad. 青島; pinyin Qīngdǎo; dawniej latynizowane jako Cingtao[1] lub ang. Tsingtao i niem. Tsingtau) – miasto w Chinach, w południowej części półwyspu Szantung. Jeden z największych portów świata, położony nad Morzem Żółtym[2]. Liczba mieszkańców wynosi około 4 milionów.

Qingdao
Ilustracja
Panorama miasta od strony Morza Żółtego
Państwo

 Chiny

Prowincja

Shandong

Populacja
• liczba ludności


10 071 722
(2020)

Nr kierunkowy

0532

Kod pocztowy

266100-266700
266000 (tylko dla Shinan)

Tablice rejestracyjne

鲁B, U

Plan Qingdao
Położenie na mapie Szantungu
Mapa konturowa Szantungu, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Qingdao”
Położenie na mapie Chin
Mapa konturowa Chin, po prawej znajduje się punkt z opisem „Qingdao”
Ziemia36°05′N 120°20′E/36,083333 120,333333
Strona internetowa

Gospodarka

edytuj

Ośrodek przemysłu maszynowego, środków transportu, elektronicznego, chemicznego, włókienniczego i spożywczego (piwo Tsingtao); baza marynarki wojennej; kąpielisko morskie i uzdrowisko[3].

Religia

edytuj

Stolica rzymskokatolickiej diecezji Qingdao.

Administracja

edytuj

Qingdao zarządza 10 jednostkami administracyjnymi, w tym sześcioma dzielnicami i czterema miastami.

 

Geografia i klimat

edytuj

Qingdao leży w południowej części półwyspu Szantung. Miasto jest położone na płaskim terenie. W okolicy miasta są góry, z najwyższym wierzchołkiem 1133 m ponad poziomem morza. Miasto jest otoczone 730,64 kilometrami linii brzegowej. Pięć głównych rzek przepływa w okolicy 50 kilometrów od miasta. Lato jest umiarkowane, a zimy względnie łagodne. Średnia temperatura w lipcu wynosi 23,8 °C, podczas gdy średnia temperatura w styczniu wynosi -0,7 °C. Większość opadów jest w czerwcu i lipcu, średnia 150 mm.

 
Niemiecka mapa Qingdao, 1912

Historia

edytuj

Pod koniec XIX wieku była to wioska rybacka, nosząca wówczas nazwę Jiao’ao (胶澳)[4]. Po 1891 roku zyskała na znaczeniu, stając się bazą wojskową za dynastii Qing. Od 1897 roku Qingdao zostało wydzierżawione Cesarstwu Niemieckiemu, w ramach koncesji kolonialnej Jiaozhou, po czym zostało rozbudowane, stając się niemiecką bazą morską na Dalekim Wschodzie. Stacjonowała w nim Niemiecka Eskadra Wschodnioazjatycka. Niemcy zbudowali nowoczesny port i linię kolejową. Miasto, znane wówczas szeroko pod niemiecką nazwą Tsingtau, stało się jednym z najważniejszych portów handlowych w Chinach; największym po Szanghaju, Hongkongu i Kantonie. Niemcy zbudowali też fortyfikacje broniące miasta od strony lądu.

Na początku I wojny światowej, po oblężeniu rozpoczętym 2 września 1914 roku, miasto zostało zdobyte przez Japończyków 7 listopada 1914 roku. Sojusznicze oddziały brytyjskie również brały udział w zdobyciu miasta. Podczas oblężenia Niemcy stracili 555 żołnierzy (187 zabitych, 368 rannych), Japończycy – 1803 (556 zabitych, 1247 rannych)[5].

W 1922 roku miasto wróciło do Chin. W latach 1937–1945 znajdowało się pod okupacją japońską. W latach 1945–1949 była to amerykańska baza wojskowa – siedziba dowództwa Floty Zachodniego Pacyfiku.

Zobacz też: Jiaozhou.

W Qingdao, w Zatoce Fushan, koło centrum biznesowego miasta odbyły się regaty żeglarskie w czasie letnich igrzysk w 2008.

Transport

edytuj
Osobny artykuł: Metro w Qingdao.

Qingdao jest jednym z największych portów w Chinach. Orient Ferry łączy Qingdao z Shimonoseki w Japonii. Są też połączenia wodne z Koreą Południową.

Most Qingdao Haiwan, łączący centrum miasta z dzielnicą Huangdao, jest najdłuższym mostem na świecie wybudowanym nad wodą.

Lotnisko w Qingdao znajduje się około 36 kilometrów od centrum miasta i ma 13 krajowych i międzynarodowych połączeń linii lotniczych.

Połączenia kolejowe, stacja Qingdao, z Lanzhou, Chengdu, Xi’an, Zhengzhou, Jinan oraz Jining.

Kultura

edytuj

Architektonicznie miasto jest kombinacją kultury wschodu i zachodu. Większość ludzi mówi po mandaryńsku z akcentem znanym jako Qingdao Hua. Restauracje serwują głównie kuchnię Lu Cai. Od 1991 roku w mieście odbywa się międzynarodowy festiwal piwa Qingdao International Beer Festival.

 
Panorama Qingdao zrobiona ze Wzgórza Małej Rybki (Xiao Yu Shan, 小鱼山)

Turystyka

edytuj

Qingdao jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów ze względu na świetną pogodę. Najważniejsze atrakcje to parki, wybrzeże i trochę ciekawej architektury:

Szkolnictwo

edytuj

Szkoły wyższe:

Szkolnictwo średnie:

  • 26 szkół ponadpodstawowych
  • 19 liceów

Międzynarodowe szkoły w Qingdao:

Miasta partnerskie

edytuj

Ludzie związani z Qingdao

edytuj
Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Qingdao.

Zobacz też

edytuj
  • Tsingtao – marka piwa produkowana w Qingdao

Przypisy

edytuj
  1. Mała Encyklopedia Powszechna PWN. Warszawa: PWN, 1974, s. 139.
  2. Lloyd's List
  3. Qingdao, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2010-12-27].
  4. The Geography of China: Sacred and Historic Places, edited by Kenneth Pletcher, Britannica Educational Publishing, New York 2011, s. 169.
  5. Dane dot. żołnierzy japońskich według oficjalnego raportu, Niemcy szacują je znacznie wyżej. Oprócz podanej liczby zabitych i rannych do niewoli japońskiej trafiło 4692 żołnierzy. Tomasz Rogacki:Cingtao 2 IX - 7 XI 1914, Zabrze-Tarnowskie Góry: Wydawnictwo inforteditions, 2012, s.64