Grupa 77
Grupa 77 – luźna forma współpracy państw rozwijających się utworzona 15 czerwca 1964 r. Stanowi międzynarodowe forum dyskusji na temat sposobów i metod przebudowy międzynarodowych stosunków gospodarczych, w celu zwiększenia transferu środków finansowych z państw bogatej Północy na rzecz biedniejszego Południa.
Geneza
edytujGeneza Grupy 77 związana jest z procesem dekolonizacji. Większość skolonizowanych obszarów odzyskało niepodległość polityczną w latach 50. i 60. Nowe państwa miały jednak ogromne problemy gospodarcze wynikające z niedorozwoju. Poprawa sytuacji mogła nastąpić tylko dzięki pomocy finansowej z zewnątrz. W związku z tym państwa zaczęły domagać się pomocy materialnej (w ramach zadośćuczynienia za kolonializm) od organizacji międzynarodowych i metropolii kolonialnych. Postulaty takie zaczęły zgłaszać na forum ruchu państw niezaangażowanych. W rezultacie w 1964 r. w Genewie odbyła się I Konferencja Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD). Jej celem było przekształcenie międzynarodowych stosunków gospodarczych w interesie państw rozwijających się. Podczas obrad 77 państw postanowiło stworzyć grupę nacisku, która pomoże w wymuszeniu ustępstw ze strony bogatych państw (stąd nazwa, której nie zmieniono mimo późniejszego wzrostu liczby krajów ją tworzących).
Działalność
edytujNajwiększą aktywność grupa odnotowała w latach 70. W 1968 r. i 1972 r. zebrały się dwie kolejne konferencje UNCTAD, podczas których państwa Grupy 77 sformułowały swoje postulaty gospodarcze. Natomiast w 1973 r. podczas spotkania państw niezaangażowanych w Algierze przyjęły wspólne stanowisko zawarte w Karcie Algierskiej. W dokumencie zwrócono uwagę na pogłębiającą przepaść między państwami rozwiniętymi a rozwijającymi się i poddano krytyce bogate państwa zachodnie. W 1974 r. z inicjatywy Grupy 77 zwołano VI Specjalną Sesję Zgromadzenia Ogólnego NZ poświęconą opracowaniu i przyjęciu zasad Nowego Międzynarodowego Ładu Ekonomicznego. Zawarte w niej postulaty oznaczały przyznanie jednostronnych korzyści państwom rozwijającym się. Nie udało się ich zrealizować, ponieważ nie zgodziły się na to państwa zachodnie, twierdząc, że są one sprzeczne z zasadami gospodarki rynkowej. W latach 90. znaczenie Grupy 77 zmniejszyło się. Państwa ją tworzące osiągnęły różny poziom rozwoju gospodarczego, w związku z tym trudno było utrzymać jedność postulatów. Okazało się również, że bardziej skutecznym rozwiązaniem w walce o ich interesy są regionalne ugrupowania integracyjne.
Członkowie
edytuj- Afganistan
- Algieria
- Angola
- Antigua i Barbuda
- Arabia Saudyjska
- Argentyna
- Bahamy
- Bahrajn
- Bangladesz
- Barbados
- Belize
- Benin
- Bhutan
- Birma
- Boliwia
- Bośnia i Hercegowina
- Botswana
- Brazylia
- Brunei
- Burkina Faso
- Burundi
- Chile
- Chiny
- Czad
- Dominika
- Dominikana
- Dżibuti
- Egipt
- Ekwador
- Erytrea
- Etiopia
- Fidżi
- Filipiny
- Gabon
- Gambia
- Ghana
- Grenada
- Gujana
- Gwatemala
- Gwinea
- Gwinea Bissau
- Gwinea Równikowa
- Haiti
- Honduras
- Indie
- Indonezja
- Irak
- Iran
- Jamajka
- Jemen
- Jordania
- Kambodża
- Kamerun
- Katar
- Kenia
- Kolumbia
- Komory
- Kongo
- Demokratyczna Republika Konga
- Korea Północna
- Kostaryka
- Kuba
- Kuwejt
- Laos
- Lesotho
- Liban
- Liberia
- Libia
- Madagaskar
- Malawi
- Malediwy
- Malezja
- Mali
- Maroko
- Mauretania
- Mauritius
- Mikronezja
- Mongolia
- Mozambik
- Namibia
- Nepal
- Niger
- Nigeria
- Nikaragua
- Oman
- Pakistan
- Palestyna
- Panama
- Papua-Nowa Gwinea
- Paragwaj
- Południowa Afryka
- Republika Środkowoafrykańska
- Republika Zielonego Przylądka
- Rwanda
- Saint Kitts i Nevis
- Saint Lucia
- Saint Vincent i Grenadyny
- Salwador
- Samoa
- Senegal
- Seszele
- Sierra Leone
- Singapur
- Somalia
- Sri Lanka
- Suazi
- Sudan
- Surinam
- Syria
- Tajlandia
- Tanzania
- Timor Wschodni
- Togo
- Tonga
- Trynidad i Tobago
- Tunezja
- Turkmenistan
- Uganda
- Urugwaj
- Vanuatu
- Wenezuela
- Wietnam
- Wybrzeże Kości Słoniowej
- Wyspy Marshalla
- Wyspy Salomona
- Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
- Zambia
- Zimbabwe
- Zjednoczone Emiraty Arabskie
W związku z akcesją do UE w maju 2004 z G77 wycofały się Cypr i Malta, natomiast w styczniu 2007 Rumunia. W czerwcu 2006 z powodów finansowych z prac G77 wycofało się Palau. W związku z akcesją do OECD z G77 wycofały się także Meksyk (maj 1994) i Korea Południowa (grudzień 1996).