Behemót (regény)

ifjúsági sci-fi
Ez a közzétett változat, ellenőrizve: 2024. február 19.

A Behemót (Behemoth) Scott Westerfeld ifjúsági sci-fi regénye, 2010-ben jelent meg. A könyv a Leviatán trilógia második része, és a Leviatán folytatása. Ott veszi fel a fonalat a cselekmény, ahol az első rész befejeződött.

Behemót
A könyv magyar borítója.
A könyv magyar borítója.
SzerzőScott Westerfeld
Eredeti címBehemoth
Ország Amerikai Egyesült Államok
Nyelvangol
Témasci-fi (alternatív történelem, steampunk, biopunk), ifjúsági, háborús regény
Műfajregény
SorozatLeviatán trilógia
ElőzőLeviatán
KövetkezőGóliát
Kiadás
KiadóSimon Pulse
Kiadás dátuma2010. október 6.
Magyar kiadóAd Astra
Magyar kiadás dátuma2013
FordítóKleinheincz Csilla
IllusztrátorKeith Thompson
BorítógrafikaVass Richárd (magyar)
Média típusanyomtatott, elektronikus
Oldalak száma592 (magyar)
ISBNISBN 978-615-5229-27-5
SablonWikidataSegítség

A Behemót több elemet is vegyít. Elsődlegesen alternatív történelmi kalandregény, azon belül steampunk, de tartalmaz biopunk elemeket is a darwinista koholmányok képében, és mivel az első világháború idején játszódik, és főszereplői militaristák, ezért tekinthetünk rá military sci-fiként is.

Magyarul az Ad Astra adta ki 2013-ban. A magyar kiadás átvette Keith Thompson illusztrációit. Fordítója Kleinheincz Csilla, a borítót Vass Richárd készítette.

Cselekmény

szerkesztés
  Alább a cselekmény részletei következnek!

Egy ellopott hadihajó. Egy titkos küldetés. Egy világraszóló kaland. A Behemót a brit tengerészet legádázabb teremtménye, mely egy falással egész hadihajókat tüntet el. A darwinisták fel akarják használni a barkácsok ellen, még ha ezért azt az árat is kell fizetniük, hogy az Oszmán Birodalom is belép a háborúba. Deryn, a brit légierő fiúruhában szolgáló kadétja és Sándor, az álruhás osztrák–magyar trónörökös a Leviatán fedélzetén utaznak Isztambul felé. A léghajó küldetését azonban katasztrófa fenyegeti, és a két fiatal hamarosan idegen földön találja magát – magányosan, üldözőkkel a nyomukban. Sándornak és Derynnek minden ügyességükre, ravaszságukra és szövetségesükre szükségük lesz, hogy megbirkózzanak a veszedelmekkel.

  Itt a vége a cselekmény részletezésének!

Szereplők

szerkesztés
  • Sándor herceg (Prince Aleksandar): Ferenc Ferdinánd fia, az Osztrák-Magyar Monarchia trónjának várományosa. A Barkács frakcióhoz tartozik. Nemes fiatalember, ki nehezen barátkozik meg az üldözött herceg szerepével. Intelligens és jól kezeli a viharjáró masinát. Hősies attitűdje gyakran keveri őt veszélybe. Anyanyelve a német, de jól beszéli az angolt, a franciát és a latint.
  • Deryn Sharp: Dylan álnéven szolgál a brit légierőnél, magát fiúnak adva ki. Gyerekkorától kezdve vonzotta az ég, és mindig is fiús lánynak számított. Mikor belép kadétként a légierőbe, mindent megtesz, hogy kiérdemelje elöljárói tiszteletét, és hogy semmiben se maradjon el a társaitól. Szerelmes Sándorba.
  • Volger vadgróf: Sándort gyerekkora óta felügyeli. Politikára és vívásra oktatja. Mindig van valami terve, és igyekszik aszerint eljárni. Egyike volt azoknak, akik ellenezték Ferenc Ferdinánd házasságát.
  • Dr. Nora Darwin Barlow: Charles Darwin unokájaként az egyik legkiemelkedőbb tudós vált belőle. Mindig nyitott szemmel jár; figyeli a titkokat, ravasz és sok nyelven beszél. Részt vett a Leviatán kifejlesztésében.
  • Otto Klopp: Sándor gépmestere, aki a gépezetek kezelését tanítja a hercegnek. Arisztokratikus hangnemben kommunikál Sándorral még azután is, hogy a szülei meghaltak.
  • Hoffman és Bauer: Sándor herceg segítői, akik a viharjáró ágyúit kezelik. Segítenek barkács eszközökkel megjavítani a Leviatánt.

Történelmi háttér

szerkesztés
  • Az I. Oszmán szultán egy létező, HMS Agincourt típusú hajó volt, hasonlóan az SMS Goebenhez és az SMS Breslau-hoz.
  • Az Egység és Haladás Pártja egy létező forradalmár csapat volt, mely 1908-ban taszította le a szultánt a trónjáról.
  • Az Orient Expressz létező vonat volt, mely 2009. december 14-én indult utolsó útjára, pár héttel azután, hogy Westerfeld befejezte a regényét.
  • Behemót; ford. Kleinheincz Csilla; Ad Astra, Bp., 2013

További információk

szerkesztés