Prawdziwa legenda, osoba, która weszła w historię jako twórca największy wynalazek niezwykle istotne dla ludzkości - samochód ... Nazwisko tej osoby to Karl Benz.
Pionier przemysłu motoryzacyjnego urodził się w Niemczech, w mieście Karlsruhe, dwudziestego piątego października 1844 roku. Jego ojciec, inżynier silnika Hans Georg Benz, zmarł, gdy miał zaledwie dwa lata. Jego matka - córka żandarmerki Josephine Vaillant, której los powtórzył Karl - również została osierocona zbyt wcześnie. Benz zawsze mówił o niej z wielką miłością i wielkim szacunkiem. Matka była zawsze z nim. Mimo bardzo skromnego stanu rodziny, udało jej się dać swojemu synowi nie tylko dobre wychowanie, ale także przyzwoitą edukację.
Karl Benz, którego biografia z wczesnego dzieciństwa była związana z technologią, studiowała w szkole swojego rodzinnego miasta Karlsruhe. Od najmłodszych lat chłopiec wykazywał zainteresowanie lokomotywami. Dostrzegając wielkie zdolności jej syna w tym kierunku, w 1853 r. Josephine Vaillant przekazała Karla gimnazjum, które w tamtych czasach uważano za najlepsze w mieście. Chemia i fizyka były ulubionymi przedmiotami przyszłego wynalazcy jednego z najważniejszych technicznych pojazdów dla ludzi.
Pod koniec września 1860 Karl Benz wstąpił na Politechnikę w Karlsruhe - Politechnikę. Badanie było dla niego łatwe. Młody człowiek był w stanie ukończyć pięcioletni kurs w ciągu zaledwie czterech lat. W wieku dziewiętnastu lat Karl Benz posiadał już dyplom inżyniera.
Podczas treningu młody człowiek wykazywał niezwykłe zainteresowanie wszystkimi pojazdami napędzanymi parą, w tym lokomotywami. Po ukończeniu Szkoły Politechnicznej Karl Friedrich Benz, którego biografia zawsze kojarzył się z inżynierią mechaniczną, podejmuje pracę w fabryce w rodzinnym Karlsruhe, gdzie produkowano lokomotywy parowe. Później spróbował swoich sił w warsztacie naprawczym w zakładach produkcji maszyn rolniczych w Wiedniu, Pforzheim i Mannheim.
Przez cały ten czas Karl Benz, marząc o założeniu własnego biznesu, miał na czasie oko, aby mieć możliwość rozpoczęcia tworzenia idealnego nowego silnika. A teraz, w 1871 roku, jego pomysły zaczęły być realizowane. W Mannheim wspólnie z Augustusem Riterem otworzył własny warsztat mechaniczny. Tutaj partnerzy produkowali części metalowe.
Jednak Ritter zdecydowanie sprzeciwiał się pomysłowi, aby Benz zaczął opracowywać nowy silnik. Wkrótce partner ogłosił swoją rezygnację. Przedsięwzięcie było na granicy porażki. Ojciec ojca Berthy Ringer, którego poznał w tym czasie, pomógł Carlowi wyjść z warsztatu.
Przyszły teść wykupił Augustowi Ritterowi cały swój udział. Dzięki pożyczce otrzymanej od ojca Berthy Karl Benz został jedynym mistrzem warsztatu. W lipcu 1872 r. Młodzi pobrali się. Pożyczka, którą bohater naszej historii otrzymał od Karola Friedricha Riggera, stała się posagiem Berthy.
Utalentowany wynalazca Karl Benz, którego zdjęcie można dziś zobaczyć w niemieckich muzeach inżynieryjnych, pogrążył się w procesie rozwoju silnika spalinowego, pozostawiając firmę bez opieki. W rezultacie, w 1877 roku jego warsztat był na krawędzi ruiny. Bardzo szybko firma ogłosiła bankructwo - zdarzyło się to po tym, gdy zobaczył, że jego postawa nie jest bezpieczna dla własnego biznesu, banki z kolei odmówiły mu udzielenia pożyczki.
Wszystko to dzieje się w momencie, w którym Karl Benz stworzył już swój pierwszy prototyp silnika z dwoma kontaktami. Staje przed bardzo trudnym wyborem: rzucić całą swoją siłę, aby przywrócić biznes, lub pójść na oślep w stronę działalności wynalazczej.
Benz postanawia zaprzestać produkcji części. Tworzy swoje pierwsze dziecko, ale nie udaje mu się tego opatentować. Okazało się, że silniki tego typu były już montowane przez innych wynalazców. Przechodząc do pewnych sztuczek, Karl Benz wciąż otrzymuje patent na stworzenie układu paliwowego. Dzięki temu papierowi udaje mu się rozpocząć, aczkolwiek niewielką, ale wciąż produkcyjną produkcję i rozpocząć jego produkcję na rynku.
Najpierw benzowski silnik dwusuwowy który ujrzał światło w 1885 roku, był bardzo zainteresowany inwestorami, a niektórzy z nich Karl decyduje się stworzyć nową firmę, ostatecznie zamykając swój mały warsztat do produkcji części zamiennych.
Nadając cały dzień na nową produkcję, Benz w nocy nadal pracuje nad rozwojem pełnowymiarowego samochodu na własnym silniku. Wreszcie, po długich i bolesnych dniach ciężkiej pracy, w tym samym roku 1885, Karl Benz pokazuje swój pierwszy model trzykołowego, otwartego, czterosuwowego samochodu z silnikiem czterosuwowym dla kierowców.
Niezależnie, Benz, w swoim wolnym czasie od głównej pracy (biznes), całkowicie zaprojektował samochód. Miał wszystko: od systemu sterowania i silnika po budowę. W styczniu 1886 roku Benz otrzymał pierwszy patent na ten model pojazdu, a następnie udał się z nią na rynek konsumencki.
I choć sama nowość nie była szczególnie interesująca dla kupującego, wielu polubiło pierwszy prototypowy silnik. Stał się najbardziej udanym elementem w samochodzie. Silnik zaczął być aktywnie sprzedawany, a przede wszystkim na terenie samych Niemiec. Wkrótce Benz sprzedaje patent na produkcję we Francji. Tutaj natychmiast przystępujemy do montażu silnika. Panhart i Levassor - biznesmeni, którzy w imieniu Karla reprezentują własny samochód, ale wyposażeni w jego silnik - w 1889 roku, na wystawie w Paryżu, wywarli potężną konkurencję dla Daimlera, który także zademonstrował swoją nowość. Ta okoliczność nie pozwoliła na stworzenie wynalazcy, który z powodzeniem włamał się na rynek.
Od tego momentu seria niepowodzeń, z jakimi tak wiele ucierpiał Karl Benz, kończy się. Wynalazki tego człowieka są wynikiem jego niewiarygodnego uporu i ogromnego wysiłku.
Wkrótce tworzy kolejny oryginalny projekt, modyfikuje go na licznych przebiegach koła testowego. Jest to nowy silnik oparty na układzie dwucylindrowym, który ma poziomy układ komór. Firma Benz wprowadza ją na rynek, uzupełniając samochód sportowy. Maszyna, szybko zdobywająca miłość, przyciąga wielu kupujących.
Kilka lat później, po bardzo udanej sprzedaży i namacalnym zwiększeniu potencjału produkcyjnego, firma Benz łączy się z innym niemieckim producentem, Daimlerem. Wszystko to dzieje się w dwudziestym szóstym roku ubiegłego wieku na fali kryzysu gospodarczego, który ogarnął Niemcy. W rezultacie powstała słynna marka Daimler-Benz, która jest tak popularna wśród entuzjastów samochodów.
4 kwietnia 1929 r. Karl Benz opuścił ten świat. Stało się to w osiemdziesiątym piątym roku jego życia w mieście Ladenburg. To była krótka biografia jednego z najbardziej znanych i szanowanych producentów samochodów na świecie.